Minden, ami gyógynövény az egzotikustól a magyarig

Minden, ami gyógynövény az egzotikustól a magyarig

Egy gyomnövény, amit előszeretettel fogyasztottak a történelem folyamán

2024. augusztus 15. - Dende55

A tribulus terrestris, vagyis a királydinnye, hosszú és gazdag történelemmel rendelkezik, és számos kultúrában alkalmazták. Viszonylag kevés írásos bizonyíték áll rendelkezésre, de az alábbiakról gazdag írásos emlék maradt fent:

  • Ókori sportolók: A görög Olimpiák sportolói nagy hangsúlyt fektettek a fizikai erőnlétre és a sportolók teljesítményének fokozására. A tribulus terrestris állítólagos afrodiziákum és teljesítményfokozó hatása miatt, az ókori olimpiai játékok résztvevői is fogyasztották előszeretettel fogyasztották főleg a küzdősportokban, mint például a birkozás.
  • Harcosok és katonák: A növény állítólagos energiát adó és fáradtságot csökkentő hatása miatt a harcosok és katonák is fogyaszthatták,a spártaiak és a római legionáriusok és a gladiátorok körében is népszerű volt az erőnlétjavító hatása miatt. A keserű íze miatt por formában citromos vízben elkeverve fogyasztották. Emellett az ókori görögök és rómaiak a lovaknak is adták. Elsősorban a lótenyésztésben használták. A tribulus terrestris erősítő hatásának tulajdonították a lovak állóképességének növelését.
  • Egyiptomiak: Az egyiptomiak széles körben alkalmazták a gyógynövényeket, és a tribulus terrestris is szerepelt a gyógyszertárukban. Ők főleg terméketlenség esetén adták a "betegeknek". Az ókori Egyiptomban a tribulus terrestris számos betegség kezelésére használták. A Nílus völgyének termékeny talaja ideális körülményeket biztosított a növény növekedéséhez, és az egyiptomiak mély ismeretekkel rendelkeztek a gyógynövényről. A papiruszokon fennmaradt orvosi írásokban számos alkalommal olvashatunk a Tribulusról, amelyeket vizeletúti fertőzések, bőrbetegségek és gyulladások kezelésére alkalmaztak. 
  • Az ókori Indiában és Kínában a tribulus terrestris már az ayurvédikus és a hagyományos kínai orvoslás alapkövei közé tartozott. Az ayurvédikus szövegekben a növényet számos betegség kezelésére ajánlják, míg a kínai orvoslásban a vese és a húgyúti rendszer erősítésére használták.

kiralydinnye2.jpg

Jelenleg mire használják?

Kevéssé ismert jelenleg, pár étrend-kiegészítőbe teszik természetes tesztoszteron fokozásra és libidó erősítésre, de a legtöbben egyszerűen csak egy gyomnövénynek tartják. A közismert neve a királydinnye, ami beleragad az ember zoknijába és nadrágjába és bosszúságot okoz.

Nézzük milyen konkrét történelmi személyek használták a Tribulust?

1. Hippokratész (i.e. 460–370)

  • Az ókori görög orvos, Hippokratész, akit az „orvostudomány atyjaként” is emlegetnek, ismerte és használta a tribulus terrestris-t gyógyászati célokra. Konkrétan említi a növényt fennmaradt írásaiban és tudjuk, hogy az ókori görögök széles körben használták a növényt különböző betegségek kezelésére.

hippokratesz.jpg

2. Dioszkoridész (i.sz. 40–90)

  • Pedaniosz Dioszkoridész, egy ókori görög orvos és botanikus, az egyik legfontosabb gyógynövényekről szóló könyv, a "De Materia Medica" szerzője. Ebben a munkában említést tesz a tribulus terrestris-ről, amelyet különböző problémák, például a vese- és húgyúti betegségek kezelésére ajánlott.

3. Ayurvédikus gyógyítók

  • Az indiai Ayurveda gyógyászatban a tribulus terrestris-t (gokshura néven) régóta használják. Bár konkrét személyeket nehéz megnevezni, számos ayurvédikus orvos és gyógyító alkalmazta a növényt az idők során, beleértve Charakát, az Ayurveda egyik legismertebb alakját, aki a „Charaka Samhita” nevű fontos szöveget írta.

4. Sun Simiao (581–682)

  • Sun Simiao, a híres kínai orvos, aki a Tang-dinasztia idején élt, számos gyógynövényt alkalmazott, beleértve a tribulus terrestris-t is. Sun Simiao írásaiban ajánlásokat tett különféle gyógynövények használatára, beleértve a tribulust a vesebetegségek és a szexuális gyengeség kezelésére.

5. Oroszlánszívű Richárd (1157–1199)

  • Bár csak közvetett bizonyíték van arra, hogy Oroszlánszívű Richárd angol király maga használta a tribulus terrestris-t, a keresztes hadjáratok során a középkori harcosok gyakran fordultak gyógynövényekhez, hogy javítsák állóképességüket és erőnlétüket. Ezek közül a gyógynövények közül a legnépszerűbb a Tribulus volt.

richard_lionheart.jpg

6. Avicenna (980–1037)

  • Az iszlám aranykor híres perzsa orvosa, Avicenna (Ibn Sina) a „The Canon of Medicine” című munkájában is foglalkozott a gyógynövényekkel. Avicenna hatása a gyógyászatra, különösen a növények használatára, széles körű volt, és a tribulus is szerepet játszott az orvosi gyakorlatában.

7. Nagy Károly (768-814)

  • Nagy Károly híres volt arról, hogy szerette a gyógynövényeket, és a Capitulare de Villis rendeletében felszólította birodalmának birtokait, hogy tartsanak fenn gyógynövénykerteket. Több beszámoló szerint valószínűleg Tribulus Terrestrist is fogyaszthatott.

Jelenkori kutatások

Számos kutatás támasztja alá a Tribulus Terrestris hatásait napjainkban de ezekkel összevetve a több ezer éves megfigyelések és a néphagyomány legalább olyan mértékben erősíti meg, ennek a gyógynövénynek a pozitív hozadékait. Álljon itt példaként két kutatás:

1. Izomerő és állóképesség javítása:

    • Tanulmány: Antonio J. és Uelmen J. (2000) vizsgálata azt találta, hogy a Tribulus Terrestris kiegészítés javította az izomerőt és az állóképességet sportolóknál.

2. Stressz és szorongás csökkentése:

    • Tanulmány: Szabó A., Varga G. és munkatársai (2010) megvizsgálták a Tribulus Terrestris adaptogén tulajdonságait, és megállapították, hogy a növény segít csökkenteni a stresszt és a szorongást.

     

    A bejegyzés trackback címe:

    https://gyogynovenycenter.blog.hu/api/trackback/id/tr3818467389

    Kommentek:

    A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

    Nincsenek hozzászólások.
    süti beállítások módosítása